SQUASH center | Ako si vybrať „tú správnu“ raketu…
SQUASH center v Novom Meste nad Váhom ponúka na prenájom dve squashové ihriská, možnosť ďalších športov ako napr. stolný tenis, bedbinton, wallyball a iné. Okrem športového vyžitia u nás nájdete aj relax pri posedení v útulnej kaviarni.
squash squashcentrum squashcenter squash v novom meste nad váhom stolný tenis bedbinton prenájom telocvične
3473
post-template-default,single,single-post,postid-3473,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-3.4,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Blog

Ako si vybrať „tú správnu“ raketu…

  |   Novinky - Oznamy   |   Žiadny komentár

Začali ste hrať squash pravidelne a prenájom rakety zbytočne zaťažuje vašu peňaženku? Alebo chcete zmeniť svoju raketu na lepšiu – možno hľadáte silnejšiu raketu, ktorá vám poskytne väčšiu kontrolu, pohodlie – alebo trochu z každého…

Bez ohľadu na dôvod, prečo chcete zmeniť raketu, pokúsime sa vám poskytnúť základné informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní.

 

Čo charakterizuje squashovú raketu ?

 

Hráči začínajúci so squashom by mali upriamiť svoju pozornosť na rakety s veľkou hlavou – to uľahčí hru v počiatočnej fáze hry. Väčšia hlava totiž uľahčuje zasiahnutie loptičky. Veľmi dôležitá informácia ktorej by ste mali pri výbere rakety venovať pozornosť je materiál z ktorého je vyrobená, pretože práve ten udáva charakteristické vlastnosti rakety – jej pružnosť, hmotnosť, tuhosť alebo odolnosť voči poškodeniu. Platí, že čím je raketa tvrdšia tým pevnejší je odpal loptičky a naopak, s pružnou raketou nedosiahnete tak presný odpal.

 

Najčastejšie používané materiály

 

Hliník – tieto modely majú dlhú životnosť, je ťažké ich rozbiť alebo zničiť. Tieto rakety sú lacné, no sú aj ťažšie a tuhé. Vibrácie z loptičky sa prenášajú do ruky hráča.

Grafitové kompozitné – tieto rakety sú ľahšie ako hliníkové, vyznačujú sa vyššou odolnosťou a tuhosťou (sú drahšie ako hliníkové), poskytujú väčšie pohodlie pri hre. Je to kompromis medzi drahšími grafitovými raketami a najlacnejších z hliníka – takže sú dobrou voľbou pre začiatočníkov.

Rakety zo squash grafitu – sú najľahšie, najtuhšie a najdrahšie. Ich tuhosť je spojená s krehkosťou, takže buďte opatrní. Najpokročilejšie modely (pre profesionálov) majú okrem iného aj ďalšie doplnkové technológie presnosť nárazu a tlmenie vibrácií.

 

Vyváženie rakety

 

Ďalším parametrom určujúcim squashovú raketu je jej vyváženie, t. j. umiestnenie ťažiska. Meria sa od rukoväte a udáva sa v centimetroch, alebo sa opisuje slovami (vyváženie hlavy, stred, vyváženie rukoväte / ľahká hlava). Jedná sa o veľmi dôležitý parameter, ktorý určuje vlastnosti rakety. Pri ťažkých raketách je takmer vždy posunuté vyváženie na rukoväť.

 

Kategórie vyváženia:
<35,5 cm – vyváženie rukoväte = ľahká hlava
35,5 – 36,5 – stredná
> 36,5 – vyváženie hlavy

 

Napríklad, ak porovnáme dve 140g rakety – prvá má rovnováhu 35,5 cm (ľahká hlava) a druhá 37 cm (ťažká hlava), prvá bude ovládateľnejšia a druhá bude mať silnejší odpal.

 

Takže pri výbere rakety musíme vyhodnotiť oba parametre – hmotnosť a rovnováhu – iba ich kombinácia určuje vlastnosti rakety.

 

Pre širokú verejnosť sú určené rakety s vyvážením na stred čo je v rozpätí od 34 do 35 cm. Takáto raketa vám umožní generovať dostatok sily na odpal loptičky a pritom mať nad ňou kontrolu.

 

Veľkosť hlavy

 

Squashové rakety sú zvyčajne v rozsahu 460 cm2 – 525 cm2.
Čím väčšia je plocha hlavy rakety, tým raketa vytvára silnejší odraz (zvyšujeme trampolínový efekt) a bude pre nás ľahšie zasiahnuť loptičku, ale nanešťastie sa zhorší ovládanie rakety.

 

Opak je pravdou pri raketách s malými hlavami – slabší odraz, ale získame väčšiu kontrolu a cit.
Ak začínate s squashom, odporúčame rakety s veľkou hlavou, zvyčajne začínajúci hráči potrebujú silné rakety. Až keď zvládnete techniku hry, môžete hľadať raketu s menšou hlavou.

 

 

Hmotnosť rakety

 

Posledná vec, ktorú treba pri kúpe hľadať, je hmotnosť rakety. Ani tu nie je rozhodnutie také jednoduché. Začiatočníci by určite mali zabudnúť na najľahšie modely (do 130 g), pretože silný úder s takou raketou si vyžaduje viac zručnosti. Na rozvoj zručností počas prvých rokov sú odporúčané rakety s hmotnosťou v rozpätí 145 až 180g. Naopak ťažké squashové rakety sú horšie ovládateľné, no ponúkajú väčšiu razanciu úderov – loptičku odpálite s väčšou silou. Preto pre začínajúceho hráča bude najlepšia raketa zo stredu váhového rozsahu – s uvedením menších hodnôt v rozpätí od 150 do 180g.

 

Pozor, výrobcovia uvádzajú hmotnosť rakety bez výpletu, niektorí i bez omotávky, preto sa môže konečná hmotnosť rakety líšiť!

 

Ak ste pokročilý hráč, potom je pre vás ideálny rad ľahkých a veľmi ľahkých rakiet. Vaše zručnosti vám umožnia využiť ich možnosti a umožní vám ďalšie zdokonaľovanie vašich schopností. Ľahké squashové rakety vám umožňujú hrať rýchlo a zlepšovať čas odozvy.

 

Prajeme Vám šťastnú ruku pri výbere squashovej rakety.

Žiadne komentáre

Napíšte komentár