SQUASH center | čo je squash?
SQUASH center v Novom Meste nad Váhom ponúka na prenájom dve squashové ihriská, možnosť ďalších športov ako napr. stolný tenis, bedbinton, wallyball a iné. Okrem športového vyžitia u nás nájdete aj relax pri posedení v útulnej kaviarni.
squash squashcentrum squashcenter squash v novom meste nad váhom stolný tenis bedbinton prenájom telocvične
298
post-template-default,single,single-post,postid-298,single-format-standard,category-nezaradene,ajax_updown_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-3.4,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Blog

čo je squash?

  |   Nezaradené   |   Žiadny komentár

SQUASH je obľúbená raketová hra, ktorá sa hrá vo dvojici v uzatvorenom kurte o rozmeroch 9,75 m x 6,4 m. Hrá sa so squashovými raketami a loptičkami ktoré sa od seba odlišujú dĺžkou odrazu od steny. Pre začiatočníkov sa používajú loptičky s vyšším odrazom – označené modrou, alebo červenou bodkou. Pokročilí hráči hrajú s loptičkami s menším odrazom – tieto sa označujú jednou a dvomi žltými bodkami. Rozdiel medzi loptičkou rýchlou a veľmi pomalou je 40% v dĺžke odrazu. Čím menší odraz má loptička tým je hra squash rýchlejšia.

 

Samotná hra spočíva v tom, že loptička odpálená squashovou raketou sa musí dotknúť čelnej steny, pričom je možné hrať na všetky 4 steny. Hráč musí podávať tak, že stojí jednou nohou v poli podania, loptičku musí odohrať na čelnú stenu nad podávaciu čiaru a po odraze od steny musí smerovať do herného poľa súpera. Ten môže loptičku odraziť zo vzduchu „z voleja“ alebo po jednom odraze od zeme. Ďalej v hre je možné už hrať na všetky štyri steny, podmienka je že sa loptička musí vždy dotknúť aj čelnej steny.

Hrá sa na 3 víťazné sety, kde set sa hrá do 11 bodov. V prípade že je stav 10:10 sa set hrá ďalej kým jeden z hráčov vyhrá o 2 body.

Vždy sa pri hre berie veľký dôraz na bezpečnosť, nakoľko sa hrá v uzatvorenom priestore, je potrebné hru zastaviť ak hrozí zasiahnutie spoluhráča loptičkou alebo raketou.

 

Samotná hra vznikla z obľúbeného tenisu v 19. storočí  vo väznici Fleet v Londýne, kde si väzni krátili čas hrou, kde o stenu udierali loptičkou. Neskôr sa táto hra stala veľmi obľúbená na anglických školách. Squash sa postupne rozšíril do celého sveta prostredníctvom vojakov anglickej armády, ktorí ho radi hrávali.

 

Na Slovensku vznikla Slovenská squashová asociácia (SSQA) v roku 1993. V Novom Meste nad Váhom je pre hráčov k dispozícii Squash centrum od roku 2002. V súčasnosti si môžete v priestoroch kurtov v našom Squashcenter zahrať aj stolný tenis, či bedminton. A po dobrom pocite z hry sa môžete občerstviť v priestoroch útulnej kaviarne.

Žiadne komentáre

Napíšte komentár