SQUASH center | Rozdiely a podobnosti – squash a tenis…
SQUASH center v Novom Meste nad Váhom ponúka na prenájom dve squashové ihriská, možnosť ďalších športov ako napr. stolný tenis, bedbinton, wallyball a iné. Okrem športového vyžitia u nás nájdete aj relax pri posedení v útulnej kaviarni.
squash squashcentrum squashcenter squash v novom meste nad váhom stolný tenis bedbinton prenájom telocvične
3881
post-template-default,single,single-post,postid-3881,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-3.4,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Blog

Rozdiely a podobnosti – squash a tenis…

  |   Novinky - Oznamy   |   Žiadny komentár

Squash a tenis sa nám zdajú podobné. V oboch športoch sú dvaja súperi, raketa a loptička. Squash je dynamickejší ekvivalent svojho staršieho brata – tenisu. Obidva športy si od hráčov vyžadujú silu, vytrvalosť, kondíciu a entuziazmus.

 

Štipka histórie

Tenis je strašia hra ako squash. Jej pôvod sa datuje do stredoveku. S najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z 12. storočia z francúzskej hry „La Paume“, ktorá sa postupom času vyvinula v kráľovský tenis. Vznik pravidiel ako ich poznáme v súčasnej podobe sa odhaduje na roky 1859 – 1874.

Vznik squash siaha do 19. storočia. Hra vznikla v londýnskej väznici, kde si väzni hľadali zábavu na skrátenie času. Názov squash pochádza z prepichnutej tenisovej loptičky, ktorá praskla pri údere do steny a nevrátila sa k hráčovi. Pri odrazení táto prasknutá lopta vydávala zvuk „squash“. Vďaka tomu sa hra stala dynamickejšou a rozmanitejšou. Prvé squashové kurty boli založené v roku 1864. Zároveň bol squash uznaný ako samostatný šport.

 

Kurty rozdiely

Tenisové kurty sú väčšie a hráči pri hre využívajú väčší povrch kurtu ako pri squash. Hráči majú zlomok sekundy, aby mohli reagovať medzi údermi. Tenisové kurty môžu byť outdoorové i indoorové.

 

 

Squashové kurty sú omnoho menšie ako tenisové a majú steny zo štyroch strán. Pri hre sa využívajú uhly odrazu loptičky od stien, vzniká veľa stratégií – hra je komplikovanejšia. Obaja hráči hrajú na rovnakom ihrisku. Hráči squash musia byť neustále v pohybe, ale behajú kratšie vzdialenosti ako tenisti. Squash je výlučne indoorový šport.

 

 

 

Herné vybavenie

Tenisové rakety sa líšia veľkosťou a hmotnosťou. V závislosti od materiálu a veľkosti použitého rámu sa ich hmotnosť pohybuje od 250 do 325 gramov. Z hľadiska raketových športov sú tenisové loptičky najťažšie a vážia okolo 57 – 58 gramov.

 

 

Squashové rakety sú ľahšie a ich hmotnosť sa pohybuje od 110 do 210 gramov. Squashové loptičky majú menší priemer ako tenisové loptičky a vážia v priemere 23 – 25 gramov. Squashové loptičky takmer neodskakujú, kým sa nezohrejú pred zápasom opakovanými údermi o stenu.

 

 

Podanie

Podanie v tenise je najťažšia časť hry, s ktorou sa stretne nový hráč. Podávajúci hráč musí vyhodiť loptičku do vzduchu a udrieť ju raketou tak, aby smerovala krížom od hráča do poľa podania. Pokročilí hráči dokážu podať rôznym spôsobom a používajú svoje podanie ako príležitosť na získanie bodu. Podanie je jediný tenisový úder na ktorý nemá protihráč vplyv.

 

V porovnaní s tenisom je squashové podanie ľahšie. Loptička musí smerovať do priestoru, ktorý je vyznačený čiarami na protiľahlej stene a zasiahnuť súperovu polovicu ihriska vo vyznačenom priestore. Loptička smie na zem dopadnúť iba raz. Profesionálni hráči používajú vo svojej hre moment prekvapenia a menia miesto, kam budú smerovať podávanú loptu. Na rozdiel od tenisu sa squash hráči zriedka spoliehajú na servisné body alebo esá, aby získali kľúčové body. Získanie servisného esa je pri squashi ťažšie, pretože zadná stena vám často odrazí loptičku do kurtu čo umožňuje pokračovať v hre.

 

Trvanie hry a jej vplyv na hráča

Tenisové zápasy môžu trvať pomerne dlho. Body sa často získavajú z nevynútených chýb, keď sa jeden hráč pokúša uzavrieť bod zasiahnutím silnejšej, hlbšej alebo naklonenejšej strely.
Tenis môže byť vyčerpávajúcim športom, kde zápasy profesionálov môžu trvať štyri až päť hodín. Na amatérskej úrovni trvá hranie tenisu hodinu až dve. Tenis je šport, ktorý prináša mnoho výhod, od zdravia po stimuláciu duševného a emočného rozvoja. Umožňuje vám zvýšiť silu a výdrž obehového systému a tiež zlepšuje koordináciu pohybov. Nesprávne techniky však môžu viesť k zraneniam, ako sú známe problémy „tenisový lakeť“ alebo zápästie.

 

Squash si vyžaduje vyššiu úroveň fyzickej zdatnosti. Bežný čas strávený v squash je štyridsať minút. Nájazdy v squashi sú rýchlejšie, intenzita hry je vyššia, veľké množstvo protipohybov, rýchle odrážanie loptičky, dávajú hráčom „zabrať“. Kombináciou rôznych techník sa hráči snažia dostať loptičku mimo dosahu svojho súpera. Squash je ideálny na redukciu hmotnosti, pretože počas hry môžete spáliť až 900 kcal. Bohužiaľ, kvôli intenzite nie je tento šport pre každého. V prvých minútach hry sa vaša srdcová frekvencia zvýši na 160 – 180 úderov za minútu, teplota vášho tela stúpa a vy potrebujete intenzívnu hydratáciu. Preto hra squash nie je určená pre ľudí s hypertenziou a kardiovaskulárnymi problémami. Aj ľudia so slabými šľachami a kĺbmi musia byť opatrní. Hráči squash si zvyčajne zrania kolená. Začiatočníci, ktorí hrajú príliš blízko súpera, riskujú zasiahnutie raketou alebo loptičkou.

 

Pre koho je squash a tenis?

Tenis je šport pre všetkých. Jeho základy sa dajú naučiť za 2 – 3 mesiace. Veľkou nevýhodou pri hraní tenisu sú náklady. Hranie tenisu si vyžaduje značné finančné výdavky na nákup vybavenia a náklady na pravidelný tréning sú tiež vyššie. V tomto ohľade je squash lacnejší, pretože prenájom squashového kurtu nie je taký drahý. Okrem toho je squash považovaný za zábavnejší a v niektorých ohľadoch ľahší. Vyžaduje si to však dobrú fyzickú kondíciu a zdravie. Preto pred začatím zápasu v squash je potrebné sa dobre rozcvičiť.

 

Oba športy sú skutočne veľmi intenzívne. Vďaka tréningu a hraniu týchto športov sa zvyšuje pevnosť rúk a nôh. Behanie za loptičkou nás núti zlepšovať reflexy a napínať každý sval. Pravidelná hra nám navyše prináša veľa psychických výhod. Naučí nás plánovať, vymýšľať stratégie a predvídať ďalší ťah súpera a rozvíjať sociálne zručnosti.

Žiadne komentáre

Napíšte komentár